Два роки пандемії COVID-19 та рік вакцинації: чи поменшало фейків? Фонд провів тренінги з інфо-грамотності для співробітників служб соцзахисту
Найближчим часом – одразу кілька дат, що безпосередньо пов’язані з пандемією СOVID-19.
По-перше, вона триває два роки: якщо 30 січня 2020-го спалах нового коронавірусу походженням із Уханю (Китай) було оголошено надзвичайною ситуацією міжнародного значення в сфері громадського здоров’я (а це вважається найвищим рівнем тривоги Всесвітньої організації охорони здоров’я), то вже 11 березня того ж року ВООЗ оголосила пандемію.
По-друге, майже рік тому – 24 лютого 2021-го Україна розпочала масову вакцинацію від коронавірусної інфекції. Перші щеплення робили препаратом AstraZeneca (Covishield).
На сьогодні в Україні використовуються 5 із 10-ти затверджених ВООЗ для екстреного застосування вакцин. Це:
мРНК-вакцини «Comirnaty» від BioNTech/Pfizer та «Spikevax» від Moderna;
інактивована вакцина «CoronaVac» розробки китайської біофармацевтичної компанії Sinovac Biotech;
векторні «AstraZeneca» – розробка однойменної шведсько-британської компанії спільно з Оксфордським університетом та «Janssen» виробництва Johnson&Johnson.
Станом на 29 січня 2021 року повний курс вакцинації проти СOVID-19 отримали 14 611 834 українців, повідомляє МОЗ.
Два роки пандемії і рік вакцинації – але чи означає це, що навколо процесу імунізації поменшало інформаційних маніпуляцій? Експертки Фонду підтримки фундаментальних досліджень – професорка Наталія Хендель та журналістка Ірина Назарчук зробили огляд найтиповіших і найживучіших міфів і фейків; зосередились на стратегіях, які використовують держави, що відіграють ключову роль у поширенні дезінформації про коронавірус та вакцинацію проти нього; приготували підбірку корисних інформаційних ресурсів, де регулярно спростовуються фейкові повідомлення щодо СOVID-19.
Два чотиригодинних онлайн-тренінги, в яких теорія комбінувалася із практичними завданнями з інформаційної грамотності, було проведено експертками громадської організації «Фонд підтримки фундаментальних досліджень» 27 і 28 січня для співробітників Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської ОДА та структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних державних адміністрацій і виконавчих органів місцевого самоврядування Одеської області та усіх бажаючих.
Тренінги охопили понад 60 учасників і стали можливими завдяки грантовій програмі проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність», який виконується IREX (Рада наукових досліджень та обмінів) за підтримки Посольств Великої Британії та США.