Справедливе представництво в Раді Безпеки та розширення його членського складу та інші питання, що стосуються Ради Безпеки
Справедливе представництво в Раді Безпеки та розширення його членського складу та інші питання, що стосуються Ради Безпеки – пункт 121 порядку денного 44-е пленарного засідання Генеральної Асамблеї ООН (A/70/PV.44 // http://www.un.org/ga/search/view_doc.asp?symbol=A/70/PV.44&Lang=R ).
В ООН обговорюється питання збільшення членського складу Ради Безпеки ООН до 25-26 держав-членів, таке розширення має відбутися в обох категоріях членів Ради і, по суті, воно має бути здійснено за рахунок держав, що розвиваються.
Представник Куби Леон Гонсалес акцентує, що немає сенсу робити вигляд, що ми визнаємо ефективність структури і процедур Ради Безпеки, які були розроблені в 1945 році з урахуванням світового порядку, якого більше не існує, при тому, що ми стикаємося з викликами і загрозами, не відомими на момент створення Організації, означало б вперте небажання визнати серйозні зміни в міжнародних відносинах і Організації Об’єднаних Націй за останні 70 років. Реформа Ради Безпеки в XXI столітті стане тріумфом багатосторонніх відносин, миру і зрілості, досягнутих на основі досвіду, накопиченого за сім десятиліть, а не співвідношення сил, встановленого в результаті протистояння в світовій війні.
Представник Гватемали Орельяна Сабальса вказала на необхідність проведення аналізу структури і функцій Ради Безпеки. Ми повинні забезпечити, щоб РБ ООН могла належним чином реагувати на будь-які загрози міжнародному миру і безпеці, що існують у XXI столітті, одночасно забезпечивши її ефективність і результативність. Орельяна Сабальса зазначила, що з урахуванням того, що РБ ООН перебуває в стані паралічу і бездіяльності, вона все більше втрачає свою актуальність, що веде до ще більшої напруженості в сформованій ситуації. Перший крок, який вітає Гватемала, включає в себе ініціативи Франції та Мексики щодо обмеження застосування права вето, а також запропонований кодекс поведінки, що стосується дій Ради Безпеки по боротьбі з геноцидом, злочинами проти людяності і воєнними злочинами.
Малайзія підтримує заклик до скасування права вето відповідно до принципу суверенної рівності, закріпленого в Статуті Організації Об’єднаних Націй. Малайзія також повністю підтримує заклик проявляти стриманість у використанні права вето, особливо тоді, коли мова йде про найбільш серйозні міжнародні злочини, такі як геноцид, воєннні злочини і злочини проти людяності.
Як відзначив Постійний представник Італії посол Себастьяно Карди як координатор групи «Єдність в інтересах консенсусу» (A/70/PV.43), реформа Ради Безпеки повинна бути процесом, що проводиться під керівництвом держав-членів Організації, на виконання рішення 62/557.